مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور یکی از راهکارهای مرکز داده شرکت پیشگامان فناوری اطلاعات هامون است. تکنولوژی مجازی سازی سرور (Server Virtualization)، این امکان را برای مدیران سیستم فراهم می آورد که به کمک یک نرم افزار، یک سرور فیزیکی را به چندین سیستم مجازی کاملاً مستقل و ایزوله تبدیل کنند. این محیط های مجازی مستقل از هم با نام های Virtual Machine ،Guest ،Instance ،Container و … شناخته می شوند.

در هر دیتاسنتر به طور معمول تعداد زیادی سرور فیزیکی وجود دارد، که در بیشتر مواقع از این سرورها به صورت بهینه استفاده نمی شود. این عدم استفاده بهینه باعث هدر رفتن منابع گران قیمت سخت افزاری، سیستم های خنک کننده، مصرف برق و هزینه های نگهداری بالا می شود.

مجازی سازی سرورها، به این دلیل که اجازه می دهد چندین Virtual Server که هر کدام دارای سیستم عامل و نرم افزارهای مربوط به خود هستند به صورت همزمان از منابع موجود به صورت اشتراکی استفاده کنند، موجب استفاده بهینه از منابع ارزشمند شما خواهد شد. Server Virtualization دقیقاً مانند سرورهای فیزیکی با سیستم عامل ها و نرم افزارهای شما رفتار خواهد کرد.

آیا سازمان شما به مجازی سازی سرور نیاز دارد؟

مجازی سازی سرور، به شما این امکان را می دهد که چندین و چند سیستم عامل و سرویس مختلف را بر روی یک سرور فیزیکی بصورت همزمان در اختیار داشته باشید. علاوه بر این در صورتی که به هر یک از موارد زیر در سازمان خود نیاز داشتید ناگزیر به استفاده از مجازی سازی سرور هستید:

  • استفاده بهتر و بیشتر از نرم افزارها و سرویس های مختلف بدون نگرانی در مورد هزینه های سخت افزار، فضای فیزیکی و برق
  • کاهش مدت زمانی که کارشناسان واحد آی تی درگیر راه اندازی، نصب، نگهداری و پشتیبانی از سرویس ها و نرم افزارهای مختلف هستند.
  • امکان استفاده از مجازی سازی ذخیره سازها که باعث کاهش Downtime خواهد شد.

استفاده از Server Virtualization اولین قدم سازمان شما در مهاجرت به محیطهای Cloud خواهد بود. نکته مهم این است که مجازی سازی سرورها چیزی بیشتر از صرفاً خرید سخت افزار و نصب چند نرم افزار است. مجازی سازی سرور یک تکنولوژی است که باید به صورت اصولی آن را فرابگیرید.

مزایای اصلی مجازی سازی سرورها

مجازی سازی سرورها باعث افزایش دسترس پذیری سرورها، کاهش هزینه های عملیاتی، کاهش پیچیدگی های سرورهای فیزیکی، افزایش کارایی نرم افزارها و افزایش سرعت راه اندازی سرویس ها می شود.