مجازی سازی ذخیره ساز

Storage Virtualization

استفاده از تکنولوژی مجازی سازی تاثیر شگرفی بر روی سیستم های فناوری اطلاعات گذاشته است به طوری که این تکنولوژی کمک شایانی به سازمان ها در جهت رسیدن به اهداف سازمانی شان می کند. در همین راستا مجازی سازی ذخیره ساز (Storage Virtualization) یکی از راهکارهای مرکز داده شرکت پیشگامان فناوری اطلاعات هامون است.

قدرت معماری های مبتی بر نرم افزار (Software-Defined) باعث شده بسیاری از وابستگی ها و محدودیت های موجود در ساختارهای فیزیکی از بین رفته و به ما کمک می کند بتوانیم به صورت کامل و بهینه از سخت افزارهای موجود استفاده کنیم. همچنین به کمک این تکنولوژی ها استفاده از سیستم های فناوری اطلاعات بسیار مقرون به صرفه تر، توسعه پذیرتر و انعطاف پذیرتر شده است.

مزایای استفاده ازتکنولوژی های مجازی سازی به حدی است که این تکنولوژی امروزه علاوه بر بحث مجازی سازی سرورها (Server Virtualization)، مباحث مجازی سازی شبکه (Network Virtualization) و همچنین مجازی سازی ذخیره ساز (Storage Virtualization) را در بر می گیرد.

مجازی سازی ذخیره ساز چیست؟

مجازی سازی ذخیره ساز (Storage Virtualization) عبارت است از تجمیع دیسک های موجود بر روی سرورها یا استوریج های مختلف به شکلی که این دیسک های مختلف به صورت تجمیع شده و به صورت یک Storage Device واحد نمایش داده شوند. این استوریج ها قابلیت مدیریت از یک نقطه و کنسول واحد را خواهند داشت.

این تکنولوژی با استفاده از یک نرم افزار امکان استفاده از دیسک های مختلف و تجمیع آنها را به گونه ای فراهم می کند که این دیسک ها، به صورت یک Storage Device واحد قابل استفاده در محیط های مجازی و توسط ماشین های مجازی باشند.

نرم افزاری که وظیفه ایجاد و مدیریت این فضا را بر عهده دارد درخواست های I/O مربوطه را از سمت سرورهای فیزیکی یا مجازی دریافت و آنها را بر روی دیسکی مناسب که جزئی از Pool ایجاد شده است ذخیره می کند. برای کاربری که از این محیط استفاده می کند هیچ تفاوتی بین Virtual Storage و یا یک استوریج کاملاً مستقل فیزیکی به لحاظ I/O وجود نخواهد داشت.

مجازی سازی ذخیره ساز
نحوه عملکرد مجازی سازی ذخیره ساز

دیسک هایی که برای این محیط استفاده می شوند، می توانند به صورت یک دیسک و یا چندین دیسک که به کمک RAID از تکنولوژی های Protection استفاده می کنند، باشند. بنابراین شما این امکان را خواهید داشت که از تکنولوژی های RAID هم در این محیط استفاده کنید.

انواع مجازی سازی ذخیره ساز

دو مدل مختلف برای Storage Virtualization وجود دارد:

  • File-Based: مجازی سازی استوریج ها به روش File-Based کاربردهای خاصی مثل استفاده به عنوان NAS (Network Attached-Storage) را دارد که از پروتکل های SMB یا (Server Message Block) و NFS یا (Network File System) استفاده می کنند.
  • Block-Based: اصلی ترین هدف استفاده از Virtual Storage ها به صورت Block-Based است که کاربرد اصلی آنها در محیط های مجازی برای استفاده Virtual Machine ها است.

مزایای استفاده از مجازی سازی ذخیره ساز

  • بسیار مقیاس پذیر است.
  • امکان اضافه یا کم کردن فضای ذخیره سازی به سادگی وجود دارد.
  • امکان مدیریت آسان و کارآمد بر روی فضای موجود وجود دارد.
  • هزینه های سخت افزاری و منابع کاهش می یابد.
  • قابلیت اطمینان و کارایی افزایش می یابد.
  • افزایش انعطاف پذیری و قابلیت توسعه را به دنبال دارد.