مجازی سازی نرم افزار

مجازی سازی نرم افزار

مجازی سازی نرم افزار یکی از راهکارهای مرکز داده شرکت پیشگامان فناوری اطلاعات هامون است. مجازی سازی نرم افزارها (Application Virtualization) تکنولوژی است که به کمک آن ادمین سیستم، دیگر نیازی به نصب نرم افزارها به صورت Local بر روی سیستم کاربران نخواهد داشت.

از دید کاربران، نرم افزارهای کاربردی آنها دقیقاً همان کارایی قبلی را خواهد داشت به طوری که کاربر هیچ تفاوتی به لحاظ کارایی، بین نرم افزاری که به صورت Local روی سیستم او نصب شده بود و یا نرم افزاری که به کمک مجازی سازی نرم افزار در اختیار او قرار می گیرد، احساس نمی کند. کاربران دقیقاً مانند قبل می توانند با نرم افزار، ماوس، کیبورد، پرینتر، یو اس بی دیوایس ها و سایر تجهیزات خود کار کنند.

“ممکن است تفاوت های ظریف و نامحسوسی برای کاربران در به کارگیری این تکنولوژی وجود داشته باشد اما در نهایت کاربر همان تجربه کاری قبلی را خواهد داشت.”

نحوه کار مجازی سازی نرم افزار چگونه است؟

اگرچه روش های مختلفی برای استفاده از تکنولوژی مجازی سازی نرم افزار وجود دارد، اما هدف در اینجا ارائه نرم افزارهای کاربردی و مورد نیاز کاربران به گونه ای است که مجبور به نصب آنها بر روی تک تک سیستم ها نباشیم. بلکه به جای آن تمامی نرم افزارهای مورد نیاز کاربر بر روی سرورهایی داخل دیتاسنتر سازمان نصب و سپس از داخل دیتاسنتر در اختیار کاربران قرار گیرند.

اساساً، با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی نرم افزار و به کمک پروتکل های Remote Display مختلف مانند VMware View PCoIP or Blast Extreme و Citrix HDX و Microsoft RemoteFX تصویر نرم افزارهای کاربردی در اختیار کاربر قرار می گیرد. به گونه ای که کاربر، همانند نرم افزارهایی که بر روی سیستمش و بصورت Local نصب شده است، بتواند از آن ها استفاده کند. هر درخواستی که کاربر بر روی نرم افزار ارسال می کند، به سمت دیتاسنتر و جایی که نرم افزار در آن قرار دارد ارسال می شود.

مزایای استفاده از مجازی سازی نرم افزارها

این تکنولوژی یکی از موثرترین و بهترین راهکارها برای سازمان ها در مورد نصب و نگهداری نرم افزارهای کاربران است. به گونه ای که یکی از مهم ترین مزایای این تکنولوژی این است که مدیران سیستم به جای این که مجبور باشند یک نرم افزار را بر روی سیستم تک تک کاربران نصب کنند، آن نرم افزار را یک بار بر روی یک سرور نصب کرده و آن را در اختیار کاربران قرار می دهند. همچنین این کار پروسه اعمال تغییرات و یا آپدیت نرم افزارها را بسیار آسانتر خواهد کرد.

از طرف دیگر مدیران سیستم می توانند به کمک این تکنولوژی کنترل کاملی بر نرم افزارها و دسترسی های کاربران به آن نرم افزارها داشته باشند. برای مثال در صورتی که بخواهید دسترسی یک کاربر به نرم افزار خاصی را بگیرید این کار به سادگی قابل انجام خواهد بود. بدون اینکه نیازی به Uninstall کردن آن نرم افزار از سیستم کاربر باشد.

مجازی سازی نرم افزارها این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد که بتوانید نرم افزارهایی را که باهم Conflict دارند و یا نرم افزارهایی که بر روی سیستم عامل های جدیدتر اجرا نمی شوند را بدون مشکل در هر محیطی و در کنار یک دیگر اجرا و استفاده کنید.

شما می توانید به نرم افزارهای خود از طریق هر دستگاهی مانند PC ،Laptop ،Tablet and Mobile و هر سیستم عاملی مانند Windows ،Linux ،MAC ،Android and IOS دسترسی داشته باشید. در صورتی که دستگاه شما به سرقت برود شما مطمئن خواهید بود که اطلاعات حیاتی سازمان شما بدون مشکل در دیتاسنتر ذخیره شده اند.