پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات

پشتیبان گیری اطلاعات

پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات از مهم ترین راهکارهای مورد نیاز هر سازمانی است که توسط مرکز داده شرکت پیشگامان فناوری اطلاعات هامون ارائه می شود. به طور کلی به فرآیند ایجاد و ذخیره سازی یک نسخه کپی از اطلاعات، که در مواقع لزوم بتواند از سازمان در مقابل از دست رفتن اطلاعات محافظت کند، فرآیند پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات گفته می شود. گاهی به این نوع بازیابی اطلاعات، بازیابی عملیاتی (Operational Recovery) نیز اطلاق می شود. بازگردانی اطلاعات می تواند در محل اصلی اطلاعات یا محلی جایگزین اتفاق بیفتند تا از آسیب و از دست رفتن اطلاعات جلوگیری کند.

اهمیت پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات

هدف اصلی از نسخه های پشتیبان، ایجاد و نگه داری یک نسخه از اطلاعات اصلی سازمان و بازگردانی آنها در زمانی است که اطلاعات اصلی سازمان از بین رفته باشد. از دست رفتن اطلاعات سازمان ممکن است دلایل متعددی از جمله مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، خرابی دیتا، خطاها و خرابکاری های انسانی مانند ویروس ها و باج افزارها و یا پاک شدن تصادفی دیتا داشته باشد. در چنین مواقعی که اتفاقات پیش بینی نشده باعث از بین رفتن دیتای شما می شود، نسخه های پشتیبان این امکان را برای شما فراهم خواهند کارد تا به زمان قبل از این اتفاق بازگردید و سرویس های شما به کار خود ادامه دهند.

نگهداری دیتاها بر روی مدیاها و دستگاه های مختلف برای اطمینان از قابل بازگشت بودن دیتاهای حیاتی سازمان شما بسیار اهمیت دارند. این مدیاها و دستگاه های مختلف می توانند دستگاه های ساده ای مانند External Drive  یا USB stick ها و یا دستگاه های پیشرفته ذخیره سازی اطلاعات مانند Disk storage ،Cloud Storage Container یا Tape drive ها باشند. این دستگاه های جایگزین می توانند در همان محلی که نسخه اصلی اطلاعات شما وجود دارد و یا در محلی به غیر از محل نگهداری اطلاعات اصلی شما باشد.

DISK-TO-DISK-TO-TAPE (D2D2T)

روش D2D2T یکی از روش های نگهداری و آرشیو اطلاعات است که طی آن نسخه های اول پشتیبان بر روی Disk Storage ها ذخیره می شوند و سپس یک نسخه از همین اطلاعات بر روی Tape Drive ها کپی می شود.

سیستم های پشتیبانگیری بر روی سیستم های Disk Based و Tape Based هر کدام مزایا و مشکلاتی دارند. در بسیاری از موارد برای سازمان ها بسیار اهمیت دارد که نسخه های پشتیبان موجود در مواقع ضروری بلافاصله و در کوتاهترین زمان ممکن در دسترس و قابل بازگردانی باشند. برای چنین سازمان هایی مدت زمان بازگردانی داده ها از روی Tape Drive ها قابل قبول نیست. برای این سازمان ها، استفاده از دستگاه های Disk Based بسیار اهمیت دارد. زیرا انتقال دیتا بر روی این دستگاه ها 4 تا 5 برابر بیشتر از دستگاه های Tape است.

از طرفی دیگر Tape Drive ها به دلیل ظرفیت بالاتر و قیمت کمتر نسبت به دیسک ها، گزینه ای کاملاً به صرفه تر و اقتصادی تر از دیسک ها برای آرشیو اطلاعات و نگهداری آنها برای مدت زمان طولانی است. همچنین Tape Drive این قابلیت را به شما خواهد داد که پس از کپی کردن اطلاعات، آن را از دستگاه جدا کرده و در محلی امن نگهداری کنید.

روش های نگهداری و آرشیو اطلاعات
روش های نگهداری اطلاعات

روش پشتیبان گیری D2D2T از مزایای Disk ها و Tape ها به صورت همزمان استفاده می کند. این روش به شما به عنوان ادمین سیستم این اجازه را می دهد که ابتدا نسخه های پشتیبان خود را بر روی دیسک ذخیره کنید، به این ترتیب در مواقع ضروری به سرعت می توانید به فایل های پشتیبان خود دسترسی داشته و آنها را بازیابی کنید. همچنین می توانید یک نسخه از فایل های پشتیبان را بر روی Tape کپی کنید. به این ترتیب و با استفاده از Tape Drive این امکان فراهم می شود که بتوان یک نسخه از اطلاعات را به خارج از محل اصلی، منتقل کرد. این مسئله برای سناریوهای بازیابی از حادثه (Disaster Recovery) بسیار اهمیت دارد.

برای دستیابی به بهترین نتیجه در مورد نسخه های پشتیبان، پشتیبان گیری از اطلاعات باید به صورت منظم و بر اساس زمان بندی مشخصی انجام پذیرد. فاصله زمانی زیاد بین نسخه های پشتیبان، امکان از دست رفتن اطلاعات در بازه های زمانی مورد نظر سازمان را بالا می برد. نگهداری نسخه های متعدد از فایل های پشتیبان، با اینکه نیاز به فضای ذخیره سازی زیادی دارد، اما به شما این اطمینان و انعطاف پذیری را می دهد که در مواقعی که دیتای شما به دلیل خرابی و یا خرابکاری و … از بین رفته است، اطلاعات خود را به هر زمانی که مایل بودید بازگردانید.

تهدیدات بسیار متعددی وجود دارد که موجودیت هر سازمان را تهدید می کند. یکی از این تهدیدات از بین رفتن اطلاعات است. از دست رفتن اطلاعات می تواند پیامدهای متعددی برای سازمان داشته باشد. از جمله از دست دادن زمان، از دست دادن ثروت، از دست دادن فرصت ها و … . به عبارتی شما برای پیشگیری و اجتناب از، از دست دادن زمان، ثروت و فرصت ها نیاز به راهکاری دارید که در حوادث پیش بینی نشده به سرعت قابلیت بازیابی از حادثه را برای شما فراهم آورد. این بازگردانی کسب و کار شما می تواند به دو شکل Disaster Recovery و یا Operational Recovery باشد، اما اینکه شما به کدامیک از آنها نیاز دارید؟ پاسخ این پرسش هر دو است.

بسیاری از سازمان ها از نسخه های پشتیبان خود برای بازیابی اطلاعات در هنگام حوادث پیش بینی نشده استفاده می کنند. در حالی که واژه پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات (Backup and Recovery) با واژه بازیابی از حادثه (Disaster Recovery) دارای تفاوت هایی است.

OPERATIONAL RECOVERY (BACKUP AND RECOVERY)

نسخه های پشتیبان به شما کمک می کنند تا در مواقعی که دیتای اصلی شما دچار مشکل می شوند، با جایگزینی آنها با نسخه های قبلی که در فایل های پشتیبان وجود دارند، سیستم را به حالت عادی برگردانید. نسخه های پشتیبان شامل نسخه های مختلفی از فایل ها، به صورت (Point-In-Time) می باشد که به شما این امکان و انعطاف پذیری را می دهد که به هر زمانی که نیاز داشتید برگردید یا از این نسخه ها به عنوان آرشیو اطلاعات استفاده کنید. برخی سازمان ها با توجه به ماهیتشان نیاز به نگهداری و آرشیو اطلاعات برای زمان های طولانی دارند. با این حال، با توجه به نوع سازمان، ممکن است نسخه های جدیدتر اهمیت بیشتری نسبت به نسخه های خیلی قدیمی تر داشته باشند.

بازیابی از حادثه (DISASTER RECOVERY)

راهکارهای بازیابی از حادثه به سازمان کمک می کند تا در مواقعی که دیتاسنتر و یا سخت افزارها با مشکل جدی مواجه می شوند تمامی سرویس ها بر روی دیتاسنتر یا سخت افزار دیگری که از قبل برای این حوادث پیش بینی کرده اید، بلافاصله شروع به کار کنند. در حقیقت در بحث Disaster Recovery زمانی که شما با خرابی نرم افزار، سخت افزار و یا از دست رفتن دیتاسنتر مواجه می شوید کل سرویس های شما بر روی دیتاسنتر دوم با فاصله زمانی بسیار کم شروع به سرویس دهی خواهند کرد.

بازیابی از حادثه

زمانی که مشکل دیتا سنتر اصلی شما رفع شده و مجددا شروع به کار کند شما این قابلیت را خواهید داشت که سرویس ها را مجدداً به سایت اصلی بازگردانید. در حقیقت بر خلاف نسخه پشتیبان، Disaster Recovery اطلاعات را بر روی دیتاسنتر دوم Mirror می کند که نتیجه این کار اجتناب از، از دست رفتن اطلاعات و بازیابی سرویس ها در مدت زمان چند دقیقه است.