مانیتورینگ دیتا سنتر

مانیتورینگ دیتا سنتر

مانیتورینگ دیتا سنتر (ِData Center Monitoring) از راهکارهای ارائه شده توسط مرکز داده شرکت پیشگامان فناوری اطلاعات هامون است. مانیتورینگ دیتاسنتر عبارت است از نظارت، مدیریت و انجام اقداماتی در دیتا سنتر، تا اطمینان حاصل شود که وضعیت دیتا سنتر مطابق با شرایط و نیازمندی های سازمان است.

این پروسه شامل اقداماتی است که به صورت دستی یا با استفاده از ابزارهایی و بصورت اتوماتیک انجام می شود تا دیتا سنتر بهترین عملکرد را داشته باشد. انجام اقدامات فوق، این اطمینان را می دهد که تمامی سرویس ها بدون وقفه و مشکل در اختیار سرویس گیرندگان قرار می گیرد.

نظارت بر مراکز داده، فرآیندی متشکل از اقدامات گسترده است که تمرکز آن بر روی کلیه زیر ساخت مرکز داده است. به طور معمول نظارت بر مراکز داده توسط ابزارهای اتوماتیکی انجام می گیرد و آمار و گزارشات دقیقی از وضعیت و کارایی مرکز داده در اختیار شما قرار می دهد که شما به عنوان ادمین سیستم، می توانید با استفاده از این گزارشات، نسبت به رفع مشکلات موجود اقدام نمایید.

به طور معمول نظارت بر مراکز داده شامل موارد زیر می شود:

  • نظارت بر سرورهای موجود در دیتاسنتر به لحاظ کارایی (Performance)، امنیت و سایر موارد
  • نظارت و مدیریت بر تجهیزات شبکه و ارتباطی و رفع مشکلات مربوط به این تجهیزات
  • اطمینان از دسترس بودن تمامی تجهیزات شبکه اعم از سرورها، تجهیزات شبکه، استوریج ها و سرویس ها

نحوه عملکرد و ویژگی های سیستم های مانیتورینگ

سیستم های مانیتورینگ این امکان را فراهم می کنند تا بتوان کلیه تجهیزات موجود در دیتاسنتر را به صورت متمرکز مدیریت کرد. این سیستم ها به شما اجازه می دهند تا با استفاده از پروتکل های SNMP ،HTTPs و سایر پروتکل ها به تجهیزات دیتاسنتر متصل شده و اطلاعات آنها را دریافت و آنها را پیکربندی کنید.

  • این سیستم ها می توانند به صورت Real-Time اطلاعات مربوط به تجهیزات را دریافت و آنها را تجزیه و تحلیل کنند.
  • نرم افزارهای مانیتورینگ می توانند اطلاعات را تحلیل و پیش از بروز حوادث ناگوار شما را از احتمال وقوع آنها آگاه سازند.
  • امکان دریافت و تحلیل و فیلتر کردن اطلاعاتی که برای شما حائز اهمیت است.
  • تحلیل و آنالیز اطلاعات دریافتی که به شما در پیش بینی تجهیزات و سرویس های مورد نیاز خود در آینده بسیار کمک خواهد کرد.
  • استفاده از پروتکل های مختلف از جمله SNMP ،HTTPS ،Modbus ،BACnet ،Wiegand ،RF که امکان ارتباط با تمامی تجهیزات را فراهم می کند.